Kurs korony duńskiej (DKK)


Wymień korona duńska online

Kurs kupna

Kurs sprzedaży

0.57775 PLN 0.58555 PLN 
Sprzedaj DKKKup DKK

Wykres kursu DKK

Archiwalne kursy korony duńskiej wg. NBPKorona Duńska (DKK) to oficjalna waluta Danii oraz terytoriach zależnych Danii: Wyspach Owczych i Grenlandii. Została wprowadzona do odbiegu w 1873 roku, kiedy to utworzono Skandynawską Unię Monetarną, do której należały także Szwecja i Norwegia. Dania mimo przynależności do UE, na mocy traktatu z Maastricht, jest zwolniona z obowiązku wprowadzenia waluty euro. Gospodarka kraju zalicza się do grupy najnowocześniejszych. Dania ma mocno rozwinięty przemysł rolniczy, farmaceutyczny i transport morski. Korona Duńska nie jest bardzo ważną i wiodącą walutą na międzynarodowym rynku finansowym. Jej znaczenie jest determinowane między innymi przez wielkość duńskiej gospodarki, jej potencjał eksportowy oraz zainteresowanie inwestorów. Postrzegana jest natomiast jako bezpieczna waluta - sprzyja temu przewidywalna polityka gospodarcza i monetarna oraz długa tradycja niezależności banku centralnego.

Ciekawostki:

  • Dania jest zwolniona z obowiązku wprowadzenia u siebie waluty Euro. W przeprowadzonym referendum ponad 53% Duńczyków opowiedziało się przeciwko europejskiej walucie.
  • Kurs korony duńskiej jest ściśle związany z kursem Euro. Pomimo różnych wartości notowań kursy Notowania zachowują się identycznie i mają wspólne trendy. Powód jest prosty - gospodarka Danii jest ściśle powiązana z gospodarką UE.
  • Wszystkie obecne banknoty przedstawiają mosty z różnych okresów historycznych oraz najważniejsze zabytki archeologiczne Danii, nie ma na nich postaci.

W naszym kantorze Konik-Online.pl sprawdzisz zawsze aktualny kurs korony duńskiej (DKK).