Kurs dolara amerykańskiego (USD)


Wymień dolar amerykański online

Kurs kupna

Kurs sprzedaży

3.82725 PLN 3.85225 PLN 
Sprzedaj USDKup USD

Wykres kursu USD

Archiwalne kursy dolara amerykańskiego wg. NBP



Dolar Amerykański (USD) to najważniejsza waluta na świecie, a także największa światowa rezerwa walutowa, przetrzymywana przez banki centralne do przyszłych rozliczeń międzynarodowych oraz inwestycji. Obowiązuje na terenie Stanów Zjednoczonych, a także Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe, Bonaire, Saby i Sint Eustatius. Wartość dolara uzależniona jest w głównej mierze od stanu amerykańskiej gospodarki. A jak wiadomo, jest ona napędzana ropą naftową. Kurs dolara amerykańskiego jest więc ściśle związany z ceną baryłek tego surowca. W dolarach wyraża się także kurs najważniejszych towarów takich jak, złoto czy miedź. Na notowania USD wpływa nie tylko popyt na towary, ale również sytuacja gospodarcza w innych krajach, w których korzysta się z tej waluty oraz wydarzenia społeczno-polityczne świata.

Podmiotem odpowiadającym za politykę monetarną USA oraz za emisję dolarów jest Bank Rezerw Federalnych (FED). Jako, że jest to podmiot prywatny, budzi on wiele kontrowersji, nie każdy jednak wie, że władze tego organu nie podejmują samodzielnie decyzji dotyczących finansów państwa, a jest to zadanie Rady Gubernatorów.

Ciekawostki:

  • Kolor zielony, użyty do produkcji dolarów, miał zapobiegać podrabianiu banknotów. Na początku XX wieku popularną metodą produkcji falsyfikatów były fotokopie, a otrzymywano z nich wyłącznie materiał czarno-biały lub sepię;
  • Cykl życia przeciętnej 1-dolarówki to 5 lat i 8 miesięcy, 100 dolarów krąży w obiegu nawet 15 lat, najszybciej zużywa się banknot 10 dolarowy - trzeba go wymienić już po 4 latach;
  • Dolar amerykański wytrzymuje 8000 zgięć, to wynik tego, że papier do wydruku dolarów jest robiony z bawełny (75%) oraz lnu (25%). Do dzisiaj wszystkie legalnie wyprodukowane dolary są ważnym środkiem płatniczym. Choć większość starych monet i banknotów służy już tylko do celów kolekcjonerskich, ich wartość nabywcza jest taka sama jak nominałów wyprodukowanych współcześnie.
  • W 2013 roku jeden z pierwszych dolarów (z 1794 roku) uzyskał cenę kolekcjonerską - 10,02 mln USD!
  • Symbol amerykańskiej waluty, przekreślone S, prawdopodobnie wywodzi się od dolarów hiszpańskich, używanych od XVI do XIX wieku. Litera S ma symbolizować słowo "hiszpański" (z ang. Spanish), a jej przekreślenie ma odróżnić dwie waluty od siebie - przekreślone S oznacza więc mniej więcej tyle co „dolar nie hiszpański”.

W naszym kantorze Konik-Online.pl sprawdzisz zawsze aktualny kurs dolara amerykańskiego (USD).